Ahşap kompozit nedir?

Ahşap kompozit
Ahşap kompozit

Ahşap kompozitler, hepsi birbirine bağlı liflerin veya tahtaların birbirine bağlanmasıyla oluşturulan bir dizi farklı türev ahşap ürünü içerir. Ayrıca ahşap lifleri ve termoplastikler kullanılırken yapay ahşap, üretilmiş tahta veya tasarlanmış ahşap, ahşap plastik kompozit (WPC) olarak da bilinir. Benzer kompozit ürünler, kenevir sapları, şeker kamışı kalıntısı, çavdar ve buğday sapı gibi lignin içeren malzemeler kullanılarak bitkisel liflerden de yapılabilir, ayrıca optimum işlem koşullarını kolaylaştırırken polimer ve ahşap unu entegrasyonunu sağlayan kimyasal katkı maddeleri bulunur.

Ahşap kompozit nedir?
Ahşap kompozit nedir?

Yapıştırıcılar kullanılarak sabitlenirler ve çeşitli özelliklere sahip olabilecek bir malzemeyle sonuçlanan belirli şartnamelere göre tasarlanırlar. Ancak ahşap kompozitleri ile ilgili en iyi bölüm, ağaç tüketimi ihtiyacını azaltarak, ahşap atıkları ve daha küçük ağaçlar kullanılarak üretilebilmeleridir.

Ahşap kompozit nasıl yapılır?

Ahşap kompozit nasıl yapılır?
Ahşap kompozit nasıl yapılır?

Ahşap kompozit, kereste fabrikasının hurdalarını ve tahta atıklarını kullanmak dışında genellikle kereste için kullanılan aynı sert ahşaplardan ve yumuşak ahşaplardan yapılır ve öğütülmüş ahşap parçacıklarını ısıtılmış termoplastik reçine ile karıştırmak suretiyle oluşturulur. Bazıları malzemeleri tekrar eritilmiş ve nihai şekle dönüştürülmüş olan topaklar halinde birleştirir ve işlerken, diğerleri bir adımlı karıştırma ve ekstrüzyon işlemi ile nihai ürünü oluşturur.

Hem temiz hem de geri dönüşümlü termoplastikler en çok kullanılan polietilen bazlı ürünler ile kullanılır. UV stabilizatörleri, renklendiriciler, birleştirme ajanları ve yağlayıcılar, hem katı hem de içi boş şekiller oluşturulmuş olarak özel olarak hedeflenen bir ürün oluşturmak için eklenebilir.

Ahşap kompozit ürünlerin kullanımı

Kompozit ahşap ürünler, hem ev hem de endüstriyel inşaat da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir ve bina projelerinde kiriş ve kirişlerin yerine çelik koymak için kullanılır. Bununla birlikte, en yaygın kullanım alanları dış mekan deck döşemesinde, korkuluklarçitpergolalar, pencere ve kapı çerçeveleri, giydirme ve peyzaj çalışmaları için de popülerdir.

Kompozit ahşap geleneksel olarak masif ahşap kullanan çoğu uygulamada kullanılabilmesine rağmen, aynı zamanda düşük üretim maliyetleri ve hafif özellikleri nedeniyle yassı mobilya yapımı için de popüler bir malzemedir.

Ahşap kompozit ürün tipleri

Ahşap kompozit ürün tipleri
Ahşap kompozit ürün tipleri

Kontrplak, ısı altında neme dayanıklı yapıştırıcılarla bağlanan çapraz lamine kaplama levhalardan üretilen orijinal kompozit ahşap ürün olarak kabul edilir . Sunta, sentetik reçineyle preslenmiş ağaç yongalarından veya kereste talaşlarından imal edilirken, elyafların balmumu ve yüksek sıcaklık ve basınç altında bir reçine bağlayıcı ile birleştirilmesiyle yapılan sunta levhadır.

kompozit ahşap
kompozit ahşap

Yönlendirilmiş şerit levha , katmanlar halinde düzenlenmiş ve neme dayanıklı yapıştırıcılar kullanılarak birbirine bağlanmış ahşap ipliklerinden yapılır. Bunlar daha sonra panele dayanıklılık ve sertlik kazandırmak için çapraz yönlendirilir. Lamine ahşap, yapısal sütunlara veya kirişlere yapıştırılmış boyutsal ahşap kullanılarak oluşturulurken , lamine kaplamalar ince ahşap kaplamaları kirişler, kirişler, sütunlar ve eklemler için kullanılabilecek büyük bir kütük içine bağlar.

Ahşap kompozitin avantajları

Ahşap kompozitin en önemli avantajlarından biri, insan yapımı olması nedeniyle, belirli özellikler veya performans gereksinimleri için tasarlanabilmesidir. Ahşabın doğal mukavemet özelliklerinden (ve bazen normal ahşaba göre daha büyük bir yapısal mukavemet ve stabilite ile sonuçlanır) sonuçlanmak üzere imal edilmesinin yanı sıra farklı kalınlıklarda, kalitelerde, boyutlarda ve maruz kalma dayanıklılıklarında yapılabilir.

Sonuç olarak, endüstriyel ölçekten küçük ev projelerine kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir ve yapısal gereksinimlerden ödün vermeden daha fazla tasarım seçeneği sunar.

Kompozit ahşabın ayrıca alet kullanarak çalışması kolaydır ve temel beceriler kullanılarak verimli bir şekilde kesilebilir, bağlanabilir ve delinebilir. Kolayca dövülebilir ve neredeyse herhangi bir şekilde şekillendirilebilir. Örneğin kontrplak, mukavemetinden ödün vermeksizin kavisli bir yüzey oluşturmak için kolayca bükülebilir. Aynı zamanda büyük panel boyutlarında üretilebilir, yani inşaatçılar çok daha küçük parçalar monte etmek zorunda kalmazlar.

Kompozit ahşabın zamanla solma veya bükülme olasılığı daha düşüktür ve çürümeye ve delici saldırılarına karşı katı ahşaba göre çok daha dirençlidir. Bu, ilerleyen zamanda bakımı için çok fazla enerji ya da para harcamanıza gerek kalmadan, malzemenin toplam maliyetini düşürmeniz anlamına gelir.

Ahşap kompozitleri ayrıca, ahşap hurda malzemesinin satın alınabilirliği ve üretim süreci nedeniyle yüksek kaliteli masif ahşaptan daha ucuz olma eğilimindedir.

Boya gereksinimini ortadan kaldırarak ve ahşapla kıyaslanabilir bir görünüm ve his ile çeşitli renklerde üretilebilir. Genellikle rüzgara ve UV ışınlarına dayanıklılık özellikleriyle tam olarak istediğinize uyan stili seçebilirsiniz.

Ancak, kompozit ahşabın en önemli avantajlarından biri, katı kereste ile karşılaştırıldığında daha küçük ağaçlardan üretilebildiği ve büyük, eski ormanların kesilmesi gerekmediğinden çevresel etkisidir. Ayrıca masif ahşap için geleneksel olarak kullanılmamış türlerin yanı sıra, kusurlu olan ve atıl olan ahşaptan da yapılabilir.

Ancak, çevresel etkisi büyük ölçüde yenilenebilir olmayan malzemelere bağlı olmalarından dolayı olumsuz etkisi olan petrol bazlı polimerlerin yapımında kullanılan yenilenebilir malzemelere oranına bağlıdır.

Ahşap kompozitin dezavantajları

Çevresel avantajlarına rağmen, bazı ahşap kompozit, katı kereste ile karşılaştırıldığında üretimi için daha fazla birincil enerji gerektirir.

Tüketiciler, tüm ahşap kompozitlerinin eşit üretilmediğini (farklı malzemeler ve oranlarla) akılda tutmalıdır. Elemanları zaman içinde kaldıracak ve masif ahşabın doğal sıcaklığını ucuz bir alternatiften daha fazla yaratacak yüksek kaliteli bir kompozit malzemeye yatırım yapmak daha iyidir.

Ahşap kompozitlerinin geleceği

Ahşap kompozitlerinin mukavemet özellikleri ve satın alınabilirliği ile birlikte özel kullanımlara göre uyarlanabilmesi, onları katı ahşap ihtiyacını azaltmada uygulanabilir bir çözüm haline getirir. Küçük ev projelerinden endüstriyel inşaat işlerine kadar her türlü binada başarıyla uygulandılar ve üretimlerini çevreleyen teknolojiler sadece ilerlerken, gelecek parlak görünüyor.